29 Mart 2022

Balıkesir ve Çanakkale bayisi Turgay Kılıç: “Opet bayisi olmak gurur verici”

Koç Topluluğu bayisi olmanın kendilerine her daim güç verdiğini dile getiren Opet Balıkesir ve Çanakkale bayisi Turgay Kılıç Turgay Kılıç, “Türkiye’nin en büyük şirketler grubunun çatısı altında faaliyet gösteriyor olmak bizlere saygınlık kazandırıyor. Bu dişlinin bir parçası olmak bizim için çok değerli” diyor.
 
Bize biraz Koç Topluluğu ile yolarınızın kesişme hikâyesinden bahseder misiniz? Opet bayisi olmaya nasıl karar verdiniz? Bize bu süreci anlatır mısınız?
Turizm, taşıma, inşaat, sigorta sektöründe faaliyet gösterirken akaryakıt sektörüne girmeyi planladık. Sektörün en güvenilir markası olan Opet ile 2006 yılında görüşerek bayilik talebimizi ilettik. Opet yönetiminin bayi olarak bizleri uygun görmesiyle sözleşme imzalayarak 2007 yılında faaliyete başladık. Hâlihazırda 4 adet Opet istasyonumuzla çalışma hayatımıza devam ediyoruz.

Akaryakıt dağıtım sektöründe müşteri memnuniyetinin lideri olan ve defalarca kez “Lovemark –Aşkla Bağlanılan Markası” seçilen bir şirketin bayisi olmak sizin için ne anlam ifade ediyor? Opet’in enerjisi sektöründe kaydettiği başarılı duruşta siz bayilerin rolünün ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Opet bayisi olmak bizler için çok kıymetli ve gurur verici. Opet’in akaryakıt sektöründe ilkleri hayata geçirmesi bizleri mutlu ediyor. Kusursuz yönetim tarzı ile daha nice başarılar elde edeceğimize inancım tam. Biz bayilerin de sahada müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutması ve kurumsal yapıyı en iyi şekilde temsil etmesi sayesinde her geçen gün daha da güçleniyoruz. Bu başarıda Opet yönetim kadrosunun ve bayilerin payının çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Kökleri, değerleri ve ilkeleriyle Koç Topluluğu, bugün Türkiye’nin en önemli kurumlarında biri… Topluluğun neredeyse 100 yıla yaklaşan hikâyesini siz nasıl görüyorsunuz? Koç markasını geleceğe taşıyan etkenlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?
Koç Topluluğu, sektörünün en iyisi şirketleriyle, yenilikçiliği esas alan iş anlayışıyla, çalışanlarına değer veren, müşterisine önem veren, mükemmeliyetçi yönetim tarzıyla Türkiye’nin en kurumsal ve en güçlü grubu. 100 yıla yakın bir süre varlık göstermek kolay değil. Daha nice 100 yıllar başarı ile yola devam edeceğine inancım tam. Vizyon, misyon ve değerleri, kurumsal yapısı ve başarı odaklı çalışmaları, teknolojiyi yakından takip etme ve bunu iş süreçlerine adapte etme, ihtiyaçlar çerçevesinde ve kalite odağında yeni ürün ve hizmetleri hayata geçirme felsefesi sayesinde daha uzun yıllar boyunca adı başarılarla yan yana anılacaktır.

Opet enerji sektöründe en geniş bayi ağına sahip şirketlerden biri. Bu ekosistem içerisinde, diğer bayiler ile birlikte nasıl bir sinerji oluşturuyorsunuz?
Opet, geniş bayi ağıyla müşterisine en kaliteli hizmeti sunmaya odaklanmış akaryakıt sektörünün en yenilikçi şirketidir. Sektörün eksiklerini üst yönetime iletmek, çözüm üretmek, iş geliştirmek adına diğer bayilerle sık sık bir araya gelerek düşüncelerimizi birbirimizle paylaşıyoruz. Sosyal projelerde yer almaya çalışıyoruz. Başarı odaklı, kaliteli hizmet odaklı Bravo sistemini yakından takip ederek diğer bayiler arasında daha üst seviyelere çıkmak için tatlı bir rekabet içinde olarak enerjimizi en üst seviyede tutuyoruz. Haliyle başarı da kendiliğinden geliyor.

Koç Topluluğu bayisi olmak size ticari ve sosyal yaşamınızda ne gibi artılar sağladı?
Koç Topluluğu bayisi olmak bulunduğumuz her ortamda bize güç veriyor. Türkiye’nin en büyük şirketler grubunun çatısı altında faaliyet gösteriyor olmak bizlere saygınlık kazandırıyor. Bu dişlinin bir parçası olmak bizim için çok değerli. Gurur duyuyoruz.

Müşterilerin Opet’i tercih etme nedenlerinin altında sizce hangi faktörler yatıyor?

  • Türkiye’nin EN güvenilir akaryakıt şirketi

  • EN temiz akaryakıt şirketi

  • Sektörde EN çok kadın personel çalıştıran şirketi

  • EN çok sosyal proje üreten bir şirketi

  • Birçok “en”i gerçekleştiren şirket

  • Başarı odaklı kalite odaklı müşteri odaklı bir şirket

 
Opet, ülkenin sosyal, kültürel, çevresel ve toplumsal gelişimine katkı sağlayacak pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Siz bu çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu çalışmalara ne ölçüde katılım gösteriyorsunuz?
Opet, Türkiye genelinde birçok sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Bence çok kıymetli özellikle Çanakkale bölgesindeki şehitler diyarında, Gelibolu Yarımadası tarihi alanında ve Teyfikiye ve çıplak köyleri restorasyonu çok kıymetli. Geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmak sosyal projelerin en kıymetlisi. Bölgemizde yapılan sosyal projelere bizlere ihtiyaç duyulması halinde can-ı gönülden katılım sağlıyoruz.

Günün büyük bir çoğunluğunu çalışanlarınızla geçiriyorsunuz. Kimi zaman ailenizden daha çok onları görüyorsunuz. Kaç kişilik bir ekipsiniz? Çalışanlarınızla aranızda nasıl bir ilişki var?
Dört Opet istasyonumuzda toplamda 110 kişilik bir ekiple müşterilerimize hizmet veriyoruz. Çalışanlarımızı önemli bir parçamız olarak görüyoruz. Onların her sıkıntısında, mutluluğunda yanlarında olmaya çalışıyoruz. Spor, gezi, yemek organizasyonları ile ekibimizin moral ve motivasyonunu her daim üst seviyede tutmaya gayret ediyoruz. Tüm bu çabalarımız müşterilerimize pozitif enerji olarak yansıyor ki satış, müşteri memnuniyeti ve temizlik bakımından tüm Opet bayileri arasında dereceye giriyoruz.

İstasyonlarınızda müşteri memnuniyetini arttırmak ne gibi çalışmalar sergiliyorsunuz?
Öncelikle gelen her misafirimizi güler yüzle karşılayıp mutlu ayrılmasını sağlıyoruz. Opet’in Bravo sistemini en iyi şekilde uyguluyoruz. Müşterilerimize çay, kahve ikramı yapıyoruz. Özel günlerde (Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü) çiçek takdim ediyoruz. Çocuklara hediyeler veriyoruz. Sosyal medyayı iyi kullanıyoruz. Sosyal projelere katkı sağlıyoruz.

İş yaşamı ve aile dışında sizi ruhen besleyen ve geliştiren şeyler neler? Boş zamanlarınızda en çok ne yapmaktan keyif alırısınız? Uğraştığınız herhangi bir spor dalı, ya da hobileriniz var mı, bunlara vakit ayırabiliyor musunuz? Buradan bayi meslektaşlarınıza tavsiye edeceğiniz size iyi gelen bir hobi, son zamanlarda izlediğiniz bir film ya da okuduğunuz bir kitap var mı?
Yeni yerler keşfetmekten, yürüyüş yapmaktan, futbol oynamaktan mutlu oluyorum. Küçük çapta bahçe işleri ile uğraşmaktan keyif alıyorum. Bayi arkadaşlarıma tavsiyem zinde kalmak için sporu bırakmamaları. En son 18 Mart 1915 kitabını okudum. İzlediğim filmler ise Babamın Kemanı, İyi ki varsın Eren.

İş ya da özel yaşamınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı? onun yaşama karşı duruşu, hayatı algılayışı ve değerleri sizin yaşamınızı şekillendirmenize ne yönde katkı sağladı?
İş yaşamında örnek aldığım kişi rahmetli babamdı. Disiplinli, çalışkan, sözü çok kıymetliydi. Hep örnek alırım. Hayata karşı hep dik bir duruş sergiledi. Bizler de onu kendimize örnek alarak yaşamımızı sürdürüyoruz.

İş hayatında benimsediğiniz değerler, prensipler nelerdir?
Doğruluk ve dürüstlükten ödün vermeme,
Çok çalışma, disiplinli olma,
Kurumsal hareket edebilme, kaliteli hizmet verme,
Yaptığım işi çok sevme.

Röportajımız vesilesiyle Opet bayisi olmayı düşünenlere iletmek istediniz bir mesajınız var mı?
Opet bayisi olmak çok kıymetli. Türkiye’nin en kıymetli akaryakıt dağıtım şirketi Opet. Bu şirketin bir parçası olmak gurur verici. Bayi olmak isteyen meslektaşlarıma kesinlikle tavsiye ederim.
 
 

Fotoğraf galerisi

Yorum yapmak için lütfen üye olunuz