08 Mayıs 2024

İş dünyasında geleceğe damga vuracak teknoloji trendleri

Mastercard, hazırladığı yeni bir Signal raporuyla geleceği şekillendirecek teknoloji trendlerini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre, yapay zeka, hesaplama gücü ve veri teknolojisindeki değişimler, ekonominin ve işletmelerin büyümesinde kilit rol oynayacak. Yenilikçi yatırımların desteklediği bu teknolojiler, günlük yaşamı daha sezgisel, etkileşimli ve ilgi çekici hale getirecek. Özellikle finans ve perakende gibi birçok sektör, bu gelişmelerden etkilenecek.
 
Mastercard, işletmelerin faaliyetlerini ve iş yapış biçimlerini dönüştürecek teknoloji trendleri üzerine bir araştırma yaptı. Yapay zeka, hesaplama gücü ve veri teknolojisi üzerine derinleşen rapor, gelecekte teknolojinin nasıl ilerleyeceğini ve günlük yaşamı, ticareti ve sektörleri nasıl değiştireceğini inceliyor. Sürdürülebilir inovasyon yatırımlarının da bu sürece ivme kazandıracağına vurgu yapılıyor.
 
2028'de akıllı sanal asistan pazarının 46 milyar dolara ulaşacak
 
Yapay zeka alanında, çeşitli sektörler için birçok yeni uygulamanın ortaya çıkmasıyla bir inovasyon patlaması yaşanıyor. Rapor, 2024 ve sonrasında büyük etki yaratacak üç yapay zeka trendine odaklanıyor: Sofistike dijital asistanlar, güçlendirilmiş yazılım geliştirme uygulamaları ve kötü niyetli deepfake uygulamalarıyla mücadele eden çalışmalar.
 
 
Özellikle üretken yapay zekanın, dijital asistanların yetenek ve erişim alanını genişleterek onları basit işçilerden değerli kişisel ve profesyonel yardımcılara dönüştürmesi bekleniyor. Bu tür uygulamalar, seyahat rezervasyonlarından beslenme planlarına, yaşam koçluğundan dil çevirisine kadar çeşitli görevleri yerine getirecek şekilde gelişiyor. Ayrıca, insan benzeri iletişim becerileri ve belirli kullanıcı tercihlerini öğrenme ve anlama yetenekleri sayesinde, daha kişiselleştirilmiş alışveriş rehberliği sunma konusunda daha yetkin hale geliyorlar.
 
2023 yılında 11 milyar dolar olan akıllı sanal asistan pazarının 2028'de 46 milyar dolara ulaşması ve yıllık bileşik büyüme oranının %32,7 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bir ankete göre, müşteri hizmetleri yöneticilerinin %95'i, önümüzdeki üç yıl içinde yapay zeka botlarının müşterilere hizmet vermesini bekliyor.
 
Bilişim teknolojilerinin gerçeklik algısı artıyor
 
Bilişim teknolojilerinin günlük hayata daha fazla entegre olacağına dikkat çeken rapora göre bu durum, dijital ve fiziksel dünyaları harmanlayan ve kullanıcıların sanki bir filmin içinde yaşıyormuş gibi benzeri görülmemiş bir gerçeklik deneyimi sunan karma bir deneyimi mümkün kılabilir. Mekânsal bilişim teknolojisi ilerledikçe, alışverişten eğitime, sağlıktan eğlenceye kadar günlük yaşantımızı dönüştürebilir. Hızlı bir büyüme eğiliminde olan bu uzamsal bilgi işlem pazarının 2032'ye kadar 620,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 
Teknoloji şirketlerinin yatırımları, mekânsal bilişim için yeni bir geleceğe işaret ediyor. Donanım ve yazılım geliştikçe, bu teknoloji günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelebilir. Ağ teknolojilerindeki gelişmeler, yeni bir otomasyon, bağlantılılık ve zeka çağını başlatabilir. Bu da mağazaları, ofisleri, evleri ve endüstriyel ortamları daha akıllı hale getirebilir. Alışveriş, toplu taşıma ve stadyum girişleri gibi toplu hareket içeren deneyimler otomatik hale gelebilir.
 
 
Veri madenciliği daha da gelişecek
 
Veri madenciliği giderek daha da gelişiyor. Araştırma sonuçları, işletmelerin marka oluşturma, rekabet avantajı elde etme ve veri güvenliğini güçlendirme konusunda yardımcı olan veri teknolojilerindeki yeniliklerin etkisini gösteriyor. Bu bölümde, verinin tokenizasyonuyla verinin kullanım alanının genişletilmesi, gelişmiş analitikle iş içgörülerinin ortaya çıkarılması ve veri güvenliği için yeni yöntemler ele alınıyor.
 
Veri güvenliğinde tokenizasyon, hassas bilgileri rastgele bir kodla (token olarak adlandırılan) değiştirerek korumanın bir yolu olarak nitelendiriliyor. Ancak tokenizasyon aynı zamanda, varlıkların bir blok zinciri veya ağ üzerinde dijital olarak temsil edilmesini sağlayarak aktarılabilir, takas edilebilir ve güvenli hale getirebilir. Bu teknoloji, kimlik doğrulama için biyometrik özelliklerden daha kolay kullanım için müşteri ödül puanlarına kadar çeşitli veri türlerine uygulanabilir.
 
Şirketler, daha fazla veriye sahipken daha derin içgörüler elde etmek, karar alma süreçlerini iyileştirmek ve iş ortamını dönüştürmek için gelişmiş analitik, makine öğrenimi ve yapay zekadan yararlanıyorlar. Bu gelişmeler, veri madenciliğinde bir paradigma değişikliğine yol açabilir ve büyük veri havuzlarına sahip kuruluşlara rekabet avantajı sunmaya hazırlanıyor. Veri analitiği pazarının 2022'de 272 milyar dolar, 2030'da ise 745 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
 
Gelişen teknoloji trendleri birbirlerini etkiliyor. Yapay zeka, bilgi işlem ve veri teknolojileri, finans, perakende, sağlık, eğitim ve daha fazlasını dönüştürerek teknoloji sektöründe yeniliklere yol açıyor. Bu trendler, işletmelerin müşteri deneyimini geliştirmesine yardımcı olabilir, kişiselleştirilmiş pazarlamadan tedarik zinciri yönetimine kadar pek çok alanda fayda sağlayabilirler. Yapay zeka, işlem gücü ve veri arasındaki bu sinerji, yeni verimlilik, inovasyon ve kabiliyetlerin kapısını açabilir. Yeni nesil teknolojiler, bankaların da büyük miktarda finansal veriyi daha verimli bir şekilde analiz etmelerini sağlıyor. Ayrıca daha iyi risk değerlendirmesi ve dolandırıcılık tespiti ve daha kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri sunuyor. Bankalar, operasyonlarını optimize etmek ve müşterilerine daha sofistike ve kapsayıcı finansal ürünler sunmak için yapay zekadan daha fazla yararlanacak.