11 Mayıs 2024

Anneler Günü özeldir çünkü...

Annesini çok seven ve onun hatırasını yaşatmak isteyen bir çocuğun; Anna Jarvis’in mücadelesinin sonucunda resmi olarak kutlanmaya başlanan Anneler Günü, bu yıl da en güzel anılara ve ‘hediyelere’ aday. Annemizi ya da bize emek veren kim varsa; onu hatırlamanın, sevgimizi göstermenin ona en büyük hediye olduğunun bilinciyle, tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun...
 
“Anne olmak, dünyanın en güzel ve en zor işidir” cümlesini duymayan ve onaylamayan yoktur. Hele ki, ABD’li reklam şirketinin, "Anneler Günü’nü insanlara hatırlatmak için hazırlanan, o meşhur “Dünyanın en zor iş görüşmesi” adlı videonun yayınlanmasının ardından.

Bir bebeğin ya da çocuğun tüm sorumluluğunu üstlenerek onu hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı, mutlu ve başarılı bir birey olarak yetiştirmek, hayata hazırlamak ‘dünyanın en zor işi midir’ bilinmez ama bugüne kadar yaşanmış, şahitlik edilmiş onca deneyimden hareketle; ebeveynliğin çok zor ve meşakkatli bir süreç olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İşte bu nedenle, koşulsuz sevgi ve emeğin timsali annelerimize ve onların emeklerine saygı ve minnet duymamız gerektiğini hatırlatan, onlara olan sevgimizi gösterebileceğimiz en özel gündür “Anneler Günü”.

Peki, dünyanın farklı ülkelerinde, farklı tarihlerde kutlanıyor olsa da ağırlıklı olarak her yıl Mayıs’ın ikinci pazar günü kutlanan “Anneler Günü” ilk ne zaman ve nasıl kutlanmaya başladı?

ANNELER GÜNÜ VE İKİ HİKAYE

Günümüzde, toplumların geniş kesimlerince benimsenen ve önem verilen günler arasında müstesna bir yer edinen ‘Anneler Günü’nün tarihçesine baktığımız zaman, bu özel güne ilham kaynağı olduğu ifade edilen iki ayrı hikaye karşımıza çıkar.

Hikayelerden biri; mitolojiye dayanır. Diğeri ise ABD’li küçük bir kız çocuğunun, annesini anmak için verdiği mücadeleyi konu eder. İşte o iki hikaye:

Mitolojik hikayelere göre, bahar festivallerinde anneye saygı ve sevgi gösterileri bir ritüeldi. Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başladığı anlatılır. Antik Romalılar ise ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

İki tanrı da bereketiyle ve şefkatiyle tanınır, bahar geldiğinde bu iki ana tanrının bereket getirdiğine inanılırdı. Annenin bir eve bereket getirdiği fikrine dayanan bu kutlamalar, annelerin ne kadar özel olduğunu gösterirdi.

KÜÇÜK ANNA’NIN UNUTAMADIĞI O CÜMLE

Tüm annelere ithaf edilen bu özel güne ilham veren ikinci hikaye ise ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan küçük Anna Jarvis’e dayanır.

Anna Jarvis, 1864’te, 13 çocuk doğuran bir öğretmen annenin 10’uncu çocuğu olarak dünyaya gelir. Kızının da öğretmenliğini yapan Ann Reeves Jarvis, 1876 yılında bir sabah öğrencilerine, “Umuyorum ki bir gün birileri insanlığa yaptığı yardımlarından dolayı unutulmaz bir anneler gününde anılır” diye bir cümle kurar. O sabah, Öğretmen Ann Reeves Jarvis bu cümleyi kurarken, 12 yaşındaki kızı Anna Jarvis de onu dinleyen öğrencilerin arasındadır. Anna Jarvis’in zihnine kazınan o gün, yıllar sonra Anneler Günü’nün kutlanmasına ilham olacaktır.

Anna Jarvis, 1905 yılının mayıs ayının ikinci pazar gününde annesini kaybettiğinde ona ömrünce yeterli özenin gösterilmediğini düşünerek 1907’de acısını dindirmek için arkadaşlarıyla birlikte mayıs ayının ikinci pazar günü, hayatta olan ya da olmayan tüm anneler için kutlama yapmaya başlar. Bu kutlamalar zamanla daha çok kişiye ulaşır. 1908 yılındaki Anneler Günü, 407 çocuğun annesiyle birlikte kilisede özel bir gün olarak kutlanır. Gelenlere Anna’nın annesinin en sevdiği çiçek olan beyaz karanfil dağıtılır.

Ancak bu geniş kutlama Temsilciler Meclisi tarafından kabul görmeyince Anna, bu özel günün resmiyet kazanması için bir dava açar. Anna’nın verdiği mücadeleler sonuç bulur ve dava sonucunda ‘Anneler Günü’ resmiyet kazanır. ABD Başkanı Woodrow Wilson, 1914’te bugünü resmi ‘Anneler Günü” olarak ilan eder.

Böylece, ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişler ve oradan da dünyanın farklı ülkelerine yayılır.

TÜRKİYE’DE ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI  

Türkiye’de anneler günü ilk kez 1955 yılında kutlanır. İlk kez kutlanan bugünün amacı; annelerin toplumdaki önemini vurgulamak ve annelere saygı göstermektir.  

Günümüzde Türkiye’de de yaygın bir şekilde kutlanan Anneler Günü, sadece Ann Jarvis ve kızı Anna Jarvis için anma törenleriyle sınırlı kalmayarak ticari bir özellik kazanmıştır. Bu nedenle günümüzde çoğu kişi bu günü, annesine hediye alarak kutlar.

Ayrıca; televizyon programları, gazeteler ve dergiler Anneler Günü’ne özel yazılara, haberlere, programlara ve reklamlara yer verirken pek çok marka da bu güne özel kampanyalarla Anneler Günü’nü kutlamalarına katılmaktadır.