07 Şubat 2024

New York Times'a göre 2023'ün en iyi 10 filmi

ABD'nin The New York Times gazetesi, 2023 yılının en iyi filmlerini listeledi. The New York Times'ta yer alan listeye göre geçtiğimiz yıla damga vuran film Martin Scorsese'un yönettiği ve 1920'lerde Oklahoma'da Osage Ulusu'na karşı işlenen vahşi cinayetleri konu alan "Killers of the Flower Moon" oldu.
 
İşte New York Times'a göre 2023 yılının en iyi 10 filmi:
 
1- Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon )
 
Martin Scorsese'un yönetmenliğini yaptığı, Leonardo DiCaprio ve Lily Gladstone'ın başrolleri paylaştığı bu destansı film, beyaz Amerikalıların Osage Ulusu'nun petrol zengini üyelerine karşı işledikleri cinayet suçlarını yeniden ele alıyor.
 
2- Oppenheimer
 
Ünlü yönetmen Christopher Nolan, atom bombasının babası olarak adlandırılan J. Robert Oppenheimer'ın işkence dolu gençliğinden sonraki ıstıraplı yıllarına kadar izini sürüyor. Filmin büyük bir kısmı Oppenheimer'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının araştırılması ve geliştirilmesindeki rolünü içeriyor.
 
3. 'Menus-Plaisirs - Les Troisgros'
 
Frederick Wiseman'ın yönettiği film, bir Fransız şefler hanedanı olan Troisgros ailesine odaklanıyor. Filmin büyük bir kısmı ailenin Loire'daki ünlü restoran-otelinde geçiyor ve burada aile reisi sevgi, ustalık, koreografi, teknik ve daha büyük bir dünyaya saygı ile başkalarının zevk ve beğenisi için birbiri ardına hayretler yaratan bir ekibi yönetiyor.
 
4. Occupied City (İşgal Altındaki Şehir)
 
İngiliz yönetmen Steve McQueen, şaşırtıcı ve biçimsel açıdan titiz 4.5 saatlik belgeselinde, günümüz Amsterdam'ından gündelik sahneler kullanarak, İkinci Dünya Savaşı sırasında şehrin Yahudi nüfusunun feci kaderini sokak sokak, adres adres haritalandırıyor. Film, McQueen'in eşi Bianca Stigter tarafından kaleme alındı ve Stigter'in "İşgal Altındaki Bir Şehrin Atlası" adlı kitabından esinlenildi.
 
 
5. A Thousand and One
 
A.V. Rockwell, 1990'ların ortalarında açılan bu ilk uzun metrajlı filminde, özgür ruhlu Inez, 6 yaşındaki Terry'yi koruyucu ailesinden kaçırır. Sırlarına ve birbirlerine tutunan anne ve oğul, değişen New York'ta evlerinin yanı sıra kimliklerini ve istikrarlarını geri almak için yola çıkarlar.
 
6. Asteroid City
 
Wes Anderson'un yönettiği ve 1950'lerde geçen film, yıldız gözlemcileri toplantısı için çölde buluşan ve bir UFO'nun ortaya çıkmasıyla birlikte kendilerini karantina altında bulan bir grup aileyi anlatıyor.
 
7. May December
 
Natalie Portman ve Charles Melton'un başrollerini paylaştığı film, kötü şöhretli aşklarının tüm ülkeyi etkisi altına almasından yirmi yıl sonra, geçmişleriyle ilgili çekilecek bir film için araştırma yapmak üzere bir aktrisin gelmesiyle evliliklerinin dinamikleri değişen bir çifte odaklanıyor. Hollywood oyuncusu Elizabeth Berry artık sıradan bir hayat yaşayan çifti daha yakından tanımak ve aileyle vakit geçirmek için Maine'in pitoresk sahiline gider. Elizabeth'in bu ziyareti, aile dinamiğinin çözülmeye başlamasına neden olur.
 
8. Showing Up
 
Kelly Reichardt'ın yönettiği film,  kariyerini değiştirecek bir serginin eşiğindeki bir sanatçının hikayesini konu ediyor.
 
9. Orlando: My Political Biography
 
İspanya doğumlu filozof ve aktivist Preciado, ilk yönetmenlik denemesini yaptığı bu belgeselde Virginia Woolf'un "Orlando: A Biography" adlı romanını, kimliğin karmaşıklığını ve çok sayıdaki kafesini keşfetmek için bir sıçrama tahtası olarak kullanıyor.
 
10. Stonewalling
 
Huang Ji ve  Ryuji Otsuka'nın yönettiği film, bir borcunu ödemek için çocuğunu doğuran genç bir uçuş görevlisinin gözünden, Çin'in ekonomik yükselişinin ezici vaatleri karşısında hayal kırıklığına uğrayan ve başıboş kalan genç bir nesli anlatıyor.