06 Şubat 2024

Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu'ndan 6 Şubat 2023 depremlerinin birinci yılına ilişkin mesaj

Değerli çalışma arkadaşlarımız, bayilerimiz

Ülkemizin en büyük doğal afetlerinden birini yaşadığımız 6 Şubat 2023 tarihinin üzerinden bir yıl geçti. Aralarında çalışma arkadaşlarımızın ve bayilerimizin de bulunduğu hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, geride kalanların acısını yürekten paylaşıyoruz.

Tüm boyutlarıyla sarsıcı etkileri olan bu süreçte, kurucumuz merhum Vehbi Koç’un “Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım” ilkesi etrafında kenetlendik. Topluluk Şirketlerimiz, Koç Gönüllülerimiz, bayilerimiz ve tüm ekosistemimizle birlik ve dayanışma ruhuyla hareket ettik.

Arama kurtarma çalışmaları ve bölgedeki acil ihtiyaçların giderilmesi sonrasında orta ve uzun vadeli iyileşmeye katkı sağlama hedefine odaklandık. Topluluğumuzun insan gücünü, tedarik ve lojistik imkânlarını devreye alarak AFAD’la iş birliği içinde Adıyaman, İskenderun, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurduğumuz, 20 bin kişilik Umut Kentlerde halkımızın yanında olmayı sürdürüyoruz.

Erişilebilir ve kapsayıcı, çocuk, genç ve kadınların ihtiyaçlarını önceliklendiren, istihdamı ve ekonomik katılımı güçlendiren birimleriyle öne çıkan Umut Kentleri her ziyaret ettiğimizde, bölgede devam eden sıkıntıları görmekle birlikte ne kadar anlamlı bir fark yaratabildiğimize de tanıklık ediyoruz. Umut Kentlerde; kamu kurumları, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında;

Çocuklarımızın ve gençlerimizin akademik hayattan kopmadan gelişimlerini desteklemek için okullar, teknoloji tasarım sınıfları, kütüphaneler ve konferans salonları oluşturduk. Özel ihtiyaç sahibi çocuklar için sınıflar ayırdık.

Vehbi Koç Vakfımızla birlikte çocuklarımızın, eğitim materyalleri ve diğer eksiklerini giderdik. Gençlerimizin lise ve üniversiteye hazırlanmalarına destek olduk. Burslar ve kültür, sanat programlarıyla onların yanında olmaya devam edeceğiz.

Yüzlerce çocuğumuz Umut Kent Spor Okullarımızdan faydalanıyor.

Kadınların ekonomiye katılımlarını sağlayacak atölyeler, gençlerimize tam zamanlı istihdam sağlayacak çağrı merkezleri kurduk. Mesleki beceri eğitimleriyle de bölge halkına destek veriyoruz.

Erişilebilirliğe önem verdiğimiz kentlerde 150 engelli dostu konteyner evimiz yer alıyor. 

Bu çalışmalara ek olarak, depremin ilk yıl dönümünde, Topluluğumuzun yöneticileri ve gönüllü çalışma arkadaşlarımız, depremde hayatını kaybedenlerin anılacağı programlara katılarak Umut Kentlerdeki sakinlerimize destek olmaya gayret edecek. Bu vesileyle toplumsal dayanışmanın, topluluk içi kardeşliğin en güzel örneklerini gördüğümüz Koç Gönüllüleri başta olmak üzere Umut Kentlerde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma bir kez daha içtenlikle teşekkür ediyorum. Umut Kentlerde yaşayan kent sakinlerimizin izlenimlerini buradan dinleyebilirsiniz.

Depremden etkilenen bölgeye desteğimizin uzun soluklu bir gayret gerektirdiğini unutmadan çalışmalarımıza aynı motivasyonla devam edecek, umudu birlikte büyüteceğiz. 

Sevgi ve saygılarımla,

Levent Çakıroğlu