15 Eylül 2021

Saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz…

Koç Topluluğu’nun büyümesi için var gücüyle çalışan, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkı sağlamak için elini taşın altına koymaktan geri durmayan bir insandı Suna Kıraç… Vefatının üzerinden bir sene geçse de o, dokunduğu hayatlarda yaşamaya devam ediyor.
 
Ülkemizin aydınlık geleceğine inanan ve bu istikamette cesaretle sorumluluk almaktan çekinmeyen Suna Kıraç’ı kaybetmemizin üzerinden bir yıl geçti. Cumhuriyet’in değerlerine sıkı sıkıya bağlı olan; ülkemizin sanayileşmesine, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine son derece önemli katkılarda bulunan Kıraç, vatansever bir iş insanıydı.

Ömrünü ailesine, Koç Topluluğu’na ve ülkesine adayan Suna Kıraç, yaklaşık 40 yıla sığdırdığı iş hayatı boyunca Koç Holding’in kurumsallaşması ve Topluluğun bugünlere ulaşması yolunda oluşturulan stratejide sorumluluk üstlenen kişilerden biriydi. İlham veren, vizyoner, öncü kişiliğiyle her zaman çevresindekilere örnek oldu.
 
Modern anlamda üst düzey ilk iş kadınıydı

Daha yaşamının ilk yıllarında gerek azmi, gerek merakı, gerekse de sahip olduğu enerjiyle gelecek yıllarda elde edeceği başarıların sinyallerini vermişti Vehbi Koç’un en küçük kızı... Hiç tanımadığı insanlar için arkadaşlarından yemekler toplarken paylaşmanın erdemini hisseden bir çocuktu. Ortaokul yıllarında öğretmen olma hevesiyle bir köy okulunda çalışacak kadar idealistti. Öğrenmeye, kendisini geliştirmeye istekli, yüzü geleceğe dönük bir gençti.

Bir “Koç kızı” olsa da “Zengin ailelerin kızları çalışmaz” ön yargısını ailesinin desteği ve teşvikiyle kırarak iş hayatına atıldı. Vehbi Koç’un asistanı olarak başladığı iş yaşantısında adım adım ilerledi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ne kadar uzanan kariyerinde Türkiye’nin sanayileşme yolculuğuna öncülük ve tanıklık etti, Topluluk şirketlerinde görevler üstlendi.

En fazla sorumluluk aldığı şirketlerden biri olan Arçelik’te Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde onun liderliğinde gerçekleştirilen kalite çalışmaları, Ar-Ge ve kapasite yatırımları, Arçelik ve Beko markalarının küreselleşme yolculuğuna zemin hazırladı. Bu, aynı zamanda Koç Topluluğu’nun globalleşme sürecinde de önemli bir adım oldu.

Vizyonuyla, disipliniyle, çalışkanlığıyla, yılmaz kişiliğiyle başta kadın yöneticiler olmak üzere herkes için bir rol modeldi. Kadınların iş hayatında yer almasını ve üst pozisyonlarda görevler üstlenmesini her zaman destekledi. Kadın yöneticilerin uluslararası arenada kaydettikleri başarıları örnek göstererek genç kuşakları teşvik etti.
 
Yılmaz bir “eğitim savaşçısıydı”
O bir “eğitim gönüllüsü”ydü. “Ekonomik zorluklar aşılır, siyasi krizler çözülür. Ancak çocukları harcanmış bir toplumu yeniden onarmak mümkün değildir” diyerek bu yolda elini taşın altına koydu. Vehbi Koç Vakfı’nın hem kuruluşunda hem daha sonraki yıllarda attığı adımlarda emeği büyüktü. Bununla da yetinmedi. “Öğrencilerini dünyaya hazırlayan, rekabetçi ve nitelikli içeriğe sahip” bir eğitim kurumunu hayata geçirmek amacıyla bir Koç Okulu kurma düşüncesinde meşaleyi taşıdı. Ardından Koç Üniversitesi’nin kurulması için büyük bir mücadele verdi.

Eğitim alanında yeni projeler konusunda ufku çok genişti. Bu doğrultuda Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) kuruluşunda ve gelişmesinde inanılmaz bir emek sarfetti. Eğitimde fırsat eşitliği mücadelesine de TEGV kanalıyla omuz verdi.
 
Kültür-sanat alanında değerli izler bıraktı
Suna Kıraç, Türkiye’nin kalkınması ve çağdaşlaşmasında eğitimin yanı sıra kültür ve sanatın da çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyordu. Suna-İnan Kıraç Vakfı, bu bakış açısıyla hayata geçirildi. Vakfın en önemli açılımlarından biri olan Pera Müzesi, alanında Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yerini aldı. Pera Müzesi’nin yanı sıra Antalya Kaleiçi Müzesi, Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED), Antalya Kültür ve Sanat (AKS), İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE) gibi kurumlar, Türkiye’nin kültürel mirasının korunması ve geliştirilmesi yolunda değerli çalışmalar başlattı. Suna Kıraç’ın memleket sevgisi, eğitim ve sanata katkısı yaşamı boyunca çok sayıda ödülle taçlandırıldı.
 
İdealleri yeşermeye devam ediyor
“Ömrümden Uzun İdeallerim Var!” Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından yayımlanan ve Suna Kıraç’ın yaşamını anlatan otobiyografik kitabın başlığı buydu… 15 Eylül 2020’de hayata gözlerini yuman Kıraç, 79 yıllık ömründe, ideallerinin çok büyük bir bölümünü hayata geçirmeyi başardı. Daha fazlası ise serptiği tohumlarla yeşermeye ve sonsuzluğa uzanmaya devam ediyor. İdeallerinden asla vazgeçmeyerek onu tanıyan herkese ilham veren Kıraç, hayata geçirdiği kurumlarda, dokunduğu yüz binlerce çocuk ve gençte yaşamaya devam ediyor.
 

Yorum yapmak için lütfen üye olunuz